Українські народні пісні

Пастуші пісні

Свято Юрія

Українці вважають Святого великомученика і Переможця Юрія покровителем хліборобства і скотарства, він уявляється охоронцем свійських тварин, бджіл, заступником диких звірів. На християнських іконах Святий Юрій зображувався лицарем на білому коні зі списом у руках, яким він забиває дракона.

Свято Юрія відзначалося 23 квітня за старим календарем і 6 травня-за новим. У народній уяві цього дня весна сходить на землю. Із самого ранку пастухи виганяли худобу в поле, на Юр’єву росу, яка, за повір’ям, мала чудодійну силу — очищувала свійських тварин від усього злого. Пастухи цим забезпечували худобі щасливе перебування на полях, у лісах, на гірських полонинах, а восени щасливе повернення в господарство на зимівлю.

У деяких місцях на Україні корів обряжали вінками з квітів, обсипали свяченим маком. Дівчата качали крашанки у полі і там закопували їх, сподіваючись на добрий врожай, а Святого Юрія прохали в піснях дати вологу для зростання посівів й відімкнути землю, щоб випустити теплу росу і тепле літечко. У пастуших піснях вінок є найпоширенішим символом та оберегом, який символізує щастя та достаток в господарстві та оберігає худобу від нечистої сили. Пісні малих пастушків завжди є радісні, — вони відображають достаток і дитяче благополуччя.

Ці пісні беруть свій початок ще від часів осілого ведення нашими пращурами господарства, тобто прийшли до нас з трипільської культури. У наш час пастуші пісні мало співаються, але вони збереглися на Прикарпатті і побутують на бойківських землях, — співають їх діточки як гуртом, так і одинично під час обряду першого вигону худоби на пасовиська, що припадає на Юріїв день. Поза цим обрядом пастуші пісні не виконуються.

У своїх піснях діти бажають господареві та всій його родині добротного господарства, приплоду худоби, достатку в молочних продуктах. Основними персонажами в піснях пастушків є різноманітні традиційні назви тварин — Ласька, Лисуня, Красуня, Фасоля та імена самих пастушків, — як дівчаток так і хлопчиків..

Ой ти, Настасько, жени корови

Ой ти, Настасько,
Жени корови
Та й дорогою.
Ой ти прибери
Та й їм віночки.
Вби їм стояли
Гарно квіточки.
Будуть нас стрічати
Наші мамойки.
Ви, наші мамо,
Відкрийте браму.
Підстеліть мосток,
Бо йдуть корови.
Ми їх напасли